Trasy Parku Linowego Barbarka zostały rozpięte pomiędzy drzewami, wśród przeszkód można znaleźć mosty linowe, pijane liny, kołyszące się belki, zjazdy tyrolskie, równoważnie, pajęczyny, ruchome kładki, skok Tarzana oraz wiele innych. W Parku są trzy trasy, więc każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Do wyboru są trzy trasy – niebieska, różowa i zielona – w zależności od wzrostu. Aby móc skorzystać z atrakcji Parku trzeba mieć minimum 120 cm wzrostu i 6 lat.
Bezpieczeństwo na Parku Linowym zapewnia profesjonalny sprzęt asekuracyjny, w który każdy uczestnik zostaje wyposażony przez Instruktora. Każdy zostaje gruntowanie przeszkolony z zasad bezpiecznego poruszania się po Parku, a następnie przeegzaminowany przez Instruktora w celu weryfikacji umiejętności i wyeliminowania błędów. Taki system pozwala na samodzielne poruszanie się po trasach Parku wszystkim uczestnikom atrakcji (najmłodszym oczywiście pod okiem dorosłego – szczegóły w Regulaminie). Nad bezpieczeństwem i poprawnością przejścia czuwa Instruktor Parku Linowego.
TRASA NIEBIESKA
od 120 cm
Zawieszona na ok. 5 m
Czas przejścia ok. 20 min
7 przeszkód
1 zjazd tyrolski
Trasa niebieska jest naszą najkrótszą trasą, ale wcale nie oznacza to, że nie jest wyzwaniem, dostępna jest dla osób od 120 cm wzrostu. Niebieska trasa jest dobrym miejscem dla Ciebie, jeśli jesteś u nas po raz pierwszy, próbujesz przełamać swoje lęki lub po prostu chcesz rozgrzać się przed kolejnym przejściem
TRASA RÓŻOWA
od 140 cm
Zawieszona na ok. 7 m
Czas przejścia ok. 25 min
14 przeszkód
1 zjazd tyrolski (najdłuższy w naszym Parku)
Różowa trasa jest naszą najnowszą trasą, jest mniej siłowa niż pozostałe, wymaga za to zmysłu równowagi. Jej kolor nie oznacza wcale, że jest łatwa, czy „dziewczyńska”. Znajduje się na niej najdłuższy w naszym Parku zjazd tyrolski – o długości 40 metrów! Dla wszystkich odważnych powyżej 140 cm wzrostu.
TRASA ZIELONA
od 160 cm
Zawieszona na ok. 9 m
Czas przejścia ok. 35 min
17 przeszkód
2 zjazdy tyrolskie
Jeśli masz powyżej 160 cm wzrostu i nie boisz się wyzwań na wysokościach, próbuj śmiało! Niektóre przeszkody będą Ci znane z trasy niebieskiej, są jednak nieco… większe. Dla miłośników tyrolek są tu aż dwa zjazdy. Zielona trasa jest bardzo wymagająca, szczególną sławą cieszą się TRÓJKĄTY!
Co jeszcze jest na Barbarce?
Około 50 m od Parku Linowego znajduje się Barbarkowy Park Rekreacji. Można do niego dojść aleją dębów, która została uznana za pomnik przyrody. Grupa siedmiu dębów szypułkowych to Dęby Barbary. Mają od 179 do 310 cm w obwodzie i od 11 do 13 m wysokości. Młodsze dzieci z pewnością nie będą się nudzić w Parku Rekreacji. Kręgle, mini golf, stoły do ping-ponga, tor przeszkód… to wszystko tylko w cenie 5 zł. Czas zabawy jest nieograniczony. Obok Parku Rekreacji znajduję się ogólnodostępna siłownia na powietrzu.
Na terenie Barbarki usytuowana jest też Leśniczówka, w której znajduje się sklepik. Dostępne są lody, słone oraz słodkie przekąski oraz gorące i zimne napoje. Przed leśniczówką z kolei znajdują się ogólnodostępne leżaki oraz stoliki. Jest to rozwiązanie idealne dla rodzin z dziećmi. Zaraz obok leśniczówki jest duży plac zabaw. Jego głównymi atrakcjami są zjazd tyrolski, trampoliny, pajęczyna do wspinania oraz zamek. Rodzice więc mogą odpoczywać w cieniu drzew, a dzieci bawić się na świeżym powietrzu. Zaraz obok placu zabaw znajduje się mały stawik. Pływać w nim niestety nie wolno, ale poobserwować płazy i ryby jak najbardziej. Z pomostu widać ryby pływające tuż przy tafli wody, a wokół stawiku znajdziemy rechotające żaby.
Co niedzielę, aż do Uroczystości Wszystkich Świętych o godzinie 13.00 odbywa się msza w małym, jednak urokliwym Kościele na Barbarce. Zapraszamy na mszę w zupełnie innym klimacie, z dala od zgiełku miasta.
Barbarka jest również bardzo dobrym miejscem na zorganizowanie pikniku. Dzieci się bawią, dorośli grillują, idealne rozwiązanie na słoneczne popołudnie. Na polanie górnej znajdują się 3 ogólnodostępne, kamienne grille. Wystarczy poprosić o ruszt do grilla w sklepiku i uiścić wymaganą, oczywiście zwrotną, kaucję. Nie ma żadnych przeciwwskazań by przyjechać z własnym grillem, jednak pamiętać należy, że rozpalić go można wyłącznie na górnej polanie.
W lesie Barbarki znajduje się Pomnik Pamięci Ofiar Barbarki. Pomnik upamiętnia zbrodnie ludobójstwa, jakich dokonali hitlerowcy na mieszkańcach Torunia oraz województwa pomorskiego w okresie od października do listopada 1939 roku. Podczas masowych aresztowań między 17 a 19 października 1939 r. w Toruniu w ciągu trzech dni do niewoli zostało wziętych ok. 1000-1200 osób. Zostały one osadzone w Forcie VII Twierdzy Toruń, więźniowie byli przesłuchiwani, maltretowani i głodzeni. 28 października 1939 r. rozpoczęły się masowe rozstrzeliwania w lesie Barbarka. Niektóre źródła podają, iż do obozu w Forcie VII trafiło nawet 3000 osób, z czego co najmniej 1200 zostało rozstrzelanych w Barbarce, około 800 zwolnionych, a pozostali wysłani do różnych obozów koncentracyjnych w Rzeszy.
Proszę czekać